Menderes Mahallesi Trabzon Bulvarı No:119 Dulkadiroğlu/ KAHRAMANMARAŞ

0 (344) 231-0187

Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın söndürme sistemleri; evlerde, iş yerlerinde ve bireylerin tüm yaşam alanlarında olması gereken sistemlerin başında gelir. Olası bir yangın durumunda hem bireylerin hem de ortamda bulunan eşyaların en az zararla durumu atlatması için güvenilir bir yangın söndürme sistemine ihtiyaç vardır. Bu alanda hizmet veren firmamız, kullanıldığı ortamda en yüksek düzeyde koruma sağlayan yangın söndürme sistemini hassasiyetle kurar. Bu sistemlerin kurulumu, bakım ve onarımı, alanında uzman ve yetkili personellerimiz tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle sistemin çalışmasında herhangi bir aksalık söz konusu olmamaktadır.

 

Yangın Söndürme Sistemi Nedir?

 

Yangın çıkma olasılığının ve çıkan yangının yol açacağı tahribatın yüksek olduğu yerlerde, yangın daha çıkmadan durumu algılayan, müdahale eden sistemler kurulur. Yangın söndürme sistemleri, olası yangını önleme ve manuel olarak müdahaleye gerek duyulmadan otomatik olarak yanıt verme özelliği taşır. Bu sistemler pek çok alanda kullanılır. Evlerde ve iş yerlerinde bu riskin olduğu bağlantı noktalarına ve eşyalarına kurulur. Kurulum yapılırken yangın çıkma olasılığının yüksek olduğu malzemelerin seçilmesine özen gösterilir.

 

Yangının direkt olarak fark edilip müdahale edilmeyeceği fiber kablo, elektrik kablosu gibi bağlantılarda, yangın söndürme sistemlerinin kurulumuna ihtiyaç duyulur. Bu bağlantılar ve çeşitli eşyalarda oluşabilecek yangın başlangıç seviyesindeyken bireyler tarafından fark edilmez. Ancak büyük tahribatlar yaşanıp yanık kokusu ve alev göründüğünde anlaşılır. Bu da hem can hem de mal güvenliği açısından tehlikeli sonuçlar doğurur. Otomatik yangın söndürme sistemlerinin öncelikli görevi, bireyler tarafından doğrudan müdahale edilmeyen yangın riskinin ortadan kaldırılmasıdır.

 

Yangın Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yangın söndürme sistemleri, farklı alanlarda daha etkili olması için farklı çalışma prensipleri ile geliştirilmiştir. Bu sistemler farklı özellikler içerse de temel olarak aynı çalışma prensibine hizmet eder. Ancak yangına müdahale eden uyarı sistemlerinde farklılık gösterir. Yangın söndürme sistemleri üç gruba ayrılabilir;

 

1) Sprinkler sistemler: Özellikle evlerde en çok tercih edilen sistemler arasındadır. Müdahale ettikten sonra ortamda bulunan eşyalara herhangi bir zararı olmaz ve aynı zamanda oldukça hızlı bir müdahalesi vardır.

 

2) Köpüklü sistemler: Daha çok yanıcı maddelerin bulunduğu laboratuvar ve çeşitli iş merkezlerinde tercih edilir. Kimyasal yangınlarda, köpüklü sistemlerin içerisinde bulunan etken madde oldukça etkili sonuç verir. Bu nedenle de kimyasal maddelerden çıkabilecek yangınların önlenmesinde kullanılır.

 

3) Gazlı sistemler: Evlerde ve iş yerlerinde kullanılabilen sistemlerdir. Davlumbaz, argon gazlı, kabin içi, marin ve inergen gaz gibi çeşitlerde tüpleri bulunur. Bu tüplerle kurulan sistemlerin birbirleriyle bağlantısı ya da ne kadar genişliğe sahip olacağı değişir. Çünkü kullanım alanına göre bağlantı yapılır.

 

Hangi Yangın Söndürme Sistemi Tercih Edilmelidir?

 

Yangın söndürme sistemleri, etken maddelerine ve müdahale biçimlerine göre 3 ana gruptan oluşur. Bunlar; gazlı sistemler, köpüklü sistemler ve sprinkler sistemler şeklinde adlandırılır. Tüm yangın söndürme sistemleri, firmamız tarafından sağlanan hizmetlerdir. Kullanım alanında en çok etkili olan sistem itinayla kurulur. Hangi sistemin kurulacağında, ortamda yangın çıkarma riski teşkil eden etmenler göz önünde bulundurulur. Örneğin, kimyasal maddelerden oluşan yangın riski fazlaysa köpüklü sistemlerin kullanılmasının daha uygun olduğu bilinir. Bu noktada kullanım alanının incelenmesi ve ihtiyaçların belirlenmesi gerekir.

 

Prizma Doğalgaz Mühendislik ve Isı Sistemleri tarafından hangi sistemin daha iyi müdahale sağlayacağının analizi yapılır ve uygun sistem müşterilere tavsiye edillir. Ardından seçilen hizmetin niteliğine göre kurulum prosedürleri hassasiyetle uygulanır. Böylece herhangi bir sorun yaşanmasının önüne geçilirken, olası yangın durumunda en etkili müdahaleyi sağlayacak sistem de kurulmuş olur.

 

Yangın Söndürme Sistemlerinin Önemi ve Gerekliliği

 

Yangın; ev, iş yeri, laboratuvar ve pek çok alanda yaşanabilen olumsuz gelişmelerdir. Bu durum hem insanların hem de eşyaların zarar görmesi ile sonuçlanabilir. Bu tahribatın oluşmadan fark edilmesi, uyarı verilmesi ve anında müdahale edilmesi için gelişmiş sistemlere ihtiyaç vardır. İş güvenliği ve personellerin sağlığını korumak açısından da yapılması gereken girişimlerden biri yangın söndürme sistemi edinmektir. Bu sistemler yer aldıkları alanlarda oluşabilecek ciddi tahribatları önlemeye yardımcı olur. Özellikle yangın riskinin fazla olduğu kimyasalların ve yanıcı maddelerin yer aldığı merkezlerde bu sistemlerin kurulumu oldukça önemlidir. Firmamız bu noktada kaliteli ve uygun fiyatlı hizmetler sağlayarak yangınların önlenmesine destek olmaktadır.