Menderes Mahallesi Trabzon Bulvarı No:119 Dulkadiroğlu/ KAHRAMANMARAŞ

0 (344) 231-0187

Kazan Dairesi Kurulumu

Kazan dairesi kurulumu, öncesinde bina planına göre bir mimar tarafından tasarlanması gerekmektedir. Belirli prosedürler dahilinde gerçekleştirilen bu işlemler, ısı ihtiyacı 50.000 Kcal/h’dan daha fazla olan geniş binalarda kurulması zorunlu kılınmıştır. Genelde bodrum katlarında kurulan kazan daireleri büyük, küçük ve orta boyutlu binaların her birinde uygulanabilir. Fakat, geniş çaplı tesis, AVM tarzı alanlarda bağımsız bir kazan dairesi kurmak daha doğru olacaktır. Kazan daireleri; sıvı ya da gaz hâlinde bir yakıtın kullanılmasıyla içerisindeki kimyasal enerjiden ısı enerji elde etmeyi sağlar. Oluşan ısı enerjisi ile hat üzerindeki tüm bölgelere ısı sağlamaya yarayan basınçlı bir kap olarak nitelendirilmektedir.

 

Kazan dairesi kurulumu gerçekleştiren firmamız, gerekli ekipmanları ve alanında uzman personelleriyle tüm işlem adımlarını dikkatlice yerine getirmektedir. Bu noktada, gereken tüm tedbirler alınarak kurulum öncesi ve sonrası bir problem oluşmasını en aza indirmeye odaklı çalışan firmamız size en iyi hizmeti sunmaktadır.

 

Kazan Dairesi Kurulacak Alan Nasıl Olmalıdır?

 

Kazan dairesi, insan hayatı ve sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmaması için uygun bir yerde kurulmalıdır. Aşağıdaki kriterleri sağlayan alanlara kazan dairesi kurulması riski durumunu en aza çekmektedir.

 

1) Dairenin içerisi aydınlık, güneş gören bir yer olmalıdır.

 

2) Alanda yeterli miktarda havalandırma olmalıdır.

 

3) Bina bacası ile çok aralıklı mesafede olmamalıdır.

 

4) Yeterli enerji sağlaması ve gaz dolaşımı için kazan ve diğer ekipmanlar yeterli genişlikte olmalıdır.

 

5) Daireye ulaşım kolay olmalıdır. Dışarıdan ya da içeriden müdahale edilebilecek bir konumda olması gerekmektedir. Yangın gibi durumlarda kolay tespit edilebilecek bir alanda olması daha uygun olacaktır.

 

Kaskat Kurulumu

 

Kaskat sistemi içeriğindeki kaskat kurulumu; apartmanlarda ya da çok katlı binalarda ısıtma amaçlı kullanılan sistemlerin monte edilmesi işlemidir. Atık ısıyı tekrar kullanılmaya olanak tanıyan tek döşeme yoğuşmalı kazan sistemlerine alternatif olarak değerlendirilebilir. Fazla sayıda yoğuşmalı kombi içeren sistemler, birbirine kontrol modülü ile bağlanarak dönüşümlü çalışma sağlar. Bu yüzden kaskat sistemleri tek döşemeli yoğuşma kazanına kıyasla daha ekonomik bir sistemdir.

 

Bu sistemde tek kombi işlev görmektedir. Bir kombinin yetersiz kalması hâlinde otomatik bir şekilde ikinci kombi çalışmaya başlamaktadır.

 

Kaskat sisteminin başlıca avantajları şöyledir;

 

1) Yeterli sıcaklığı sağlamak için bütün kombilerin çalışması gerekmez ve bütün kombiler eşit sürede çalışır. Bu da mekanizmayı yormadan ısı açığa çıkartmaya yarar.

 

2) Sistemdeki pompaların küçük olması nedeniyle elektrik tüketimi en az düzeydedir.

 

3) Kurulum için tek döşemeli yoğuşmalı kazan kadar yer kaplamaz.

 

4) Doğalgaz ihtiyacı minimum seviyededir.

 

5) Bu sistem bir arıza durumunda yedekli bir sistemdir. Elektronik beyin aracılığı ile arızalı kombi devre dışına bırakılır, bir sonraki kombi devreye girer.

 

6) Arıza maliyetleri daha düşüktür.

 

Firmamız, kaskat kurulumunu gerçekleştirmektedir. Detaylı bilgi için sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

Kömürlü Kazan Dairesi Kurulumu

 

Zaman ayarlı kapalı dişli sistemli (redüktör) motorun hareketini sağlayan mil ve helezon aracılığı ile tank içerisinde bulunan kömür yakma potasına taşınmaktadır. Bu noktada kömür, potanın üstüne dökülmez. Alttan beslenen kömür, üst tarafa çıkmaya başlar. Mekanizma içerisindeki fan motoru yardımıyla hava kanallarına gönderilen hava bir yanma meydana getirir. Potanın üst tarafında oluşan yanma ile kömür, yanmadan önce belirli bir ısı seviyesine erişir. İçeride bulunan gazlar kömürden daha önce potanın üst seviyesine çıkar ve yanar. Kömürlü kazan dairesinde asıl ısı sağlayan yanıcı gazlardır. Bu sistem ile yüksek ısı sağlanır.

 

Doğalgazlı Çelik Kazan Kurulumu

 

Genellikle, küçük ya da orta genişlikteki tesislerde merkezi ısıtma sistemi içerisinde kullanılan çelik kazanlar; silindirik, yarım silindirik ya da prizmatik olmak üzere 3 tipte yapılardır. Yarım silindirik kazan çeşidi genellikle küçük ya da orta tesislerde tercih edilmektedir. İçerisinde genelde katı, gaz ve sıvı olmak üzere üç hâldeki yakacaklar konulabilmektedir. Doğalgazlı çelik kazan sistemleri; yakacağı doğalgazdan temin eden sistemlerdir. 

 

Kurulum Esnasında Alınması Gereken Önlemler

 

Hangi kazan tipinin kurulumunun gerçekleştirildiği fark etmeksizin, çalışma bölgesinin temiz ve düzenli olması gerekmektedir. Aksi takdirde beklenmeyen kazalar meydana gelebilir. Kazanların taşınma esnasında, kazan ve duman kanalları gibi tehlike arz edecek materyallerin altında durulmamalıdır. Bu noktada çalışanlarımız koruyucu nitelikte kıyafet, eldiven ve ayakkabı kullanılmaktadır.

Prizma Doğalgaz olarak, kazan dairesi kurulumu işlemlerini yüksek güvenlik standartlarında itina ile gerçekleştirmekteyiz.